اشاره غیرمستقیم اژه ای به حکم توماج صالحی

اشاره غیرمستقیم اژه ای به حکم توماج صالحی

آفتاب نیوز :

رییس قوۀ قضاییه از قضات خواست «نسبت به آن دسته از آراء و تصمیماتی که جنبه هایی غیر از ابعاد حقوقی و قضایی پیدا می کنند (و حتی در ابعاد حقوقی و قضایی، آثار بیرونی و بین المللی بر آن ها مترتب می شود) نهایت دقت و توجه را داشته باشند و تصمیمات و آرای خود را مُنضَم به پیوست رسانه ای کنند و پیش از صدور آنها، هماهنگی های لازم را با مرکز رسانه قوه قضاییه به عمل آورند.»

هر چند حجت الاسلام محسنی اژه ای از مورد خاصی نام نبرده، اما مانند فقرۀ قبل (شروین حاجی پور و حکم جای گزین حبس) حدس زده می شود اشاره او به حکم صادره دربارۀ یک چهرۀ موسیقایی و پربسامد در فضای مجازی باشد و با توجه به این واقعیت که 40 میلیون ایرانی از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند.

این فضاسازی ها ممکن است همیشه وجود داشته باشند و حتی تشدید نیز شوند؛ مهم آن است که معیار ما (پس از توجه به رضایت خداوند و سوگندی که یاد کرده ایم) قانون است. کار ما باید قانومند و مُتقن باشد، حالا ممکن است فضاسازی هم در قبال آن صورت گیرد؛ بنابراین ما در قوه قضاییه نسبت به افکار عمومی به هیچ وجه بی توجه نیستیم، اما تابع فضاسازی ها، تصمیم قضایی نمی گیریم.»

وی خطاب به مقامات قضایی و قضات در راستای «اقناع افکار عمومی در پرونده های ذوابعاد» و «عدم تاثیرپذیری از فضاسازی ها و عمل به مرّ قانون» تاکید کرد.

حجت الاسلام محسنی اژه ای گفت: «بعضاً اقدامات و آرای قضات علاوه بر جنبه های حقوقی و قضایی، جنبه های اجتماعی نیز پیدا می کنند؛ ولو آنکه ما نخواهیم و جز اراده ما نیست، اما جریانات مختلف سیاسی و اجتماعی از این اقدامات و آرای ما، هر کدام بهره برداری های خود را می کنند.»

او ادامه داد: «لذا خطاب به کلیه مراجع قضایی بویژه دیوان عالی، دیوان عدالت اداری، روسای دادگستری ها و دادستان ها در سراسر کشور تاکید می کنم که نسبت به آن دسته از آراء و تصمیماتی که جنبه هایی غیر از ابعاد حقوقی و قضایی پیدا می کنند (و حتی در ابعاد حقوقی و قضایی، آثار بیرونی و بین المللی بر آن ها مترتب می شود) نهایت دقت و توجه را داشته باشند و تصمیمات و آرای خود را مُنضَم به پیوست رسانه ای کنند و پیش از صدور آنها، هماهنگی های لازم را با مرکز رسانه قوه قضاییه به عمل آورند.

او گفت: «باید توجه کنید که ممکن است پس از صدور یک قرار یا حکم یا ابلاغ، نتوان پیوست رسانه ای مناسبی در قبال آن ها تدوین کرد؛ لذا در قبال مسایل و موضوعات قابل پیش بینی، قبل از اقدام، با هماهنگی مرکز رسانه، برای جلوگیری از وقوع آسیب و تبعات، پیوست رسانه ای مناسب را تدوین کنید، تاکید ما بر تدوین پیوست رسانه ای در قبال آراء و تصمیمات قضایی که ذوابعاد هستند بیانگر اهتمام ما به مقوله ی افکار عمومی است؛ بنابراین ما به مقوله ی افکار عمومی توجه ویژه داریم و از آن غافل نمی شویم؛ درعین حال، تاکید داریم که قضات ما نباید قضاوت خود را بر اساس فضاسازی ها و جوسازی هایی که در فضای مجازی و غیرمجازی شکل می گیرد، به پیش ببرند.

این فضاسازی ها ممکن است همیشه وجود داشته باشند و حتی تشدید نیز شوند؛ مهم آن است که معیار ما (پس از توجه به رضایت خداوند و سوگندی که یاد کرده ایم) قانون است. کار ما باید قانومند و مُتقن باشد، حالا ممکن است فضاسازی هم در قبال آن صورت گیرد؛ بنابراین ما در قوه قضاییه نسبت به افکار عمومی به هیچ وجه بی توجه نیستیم، اما تابع فضاسازی ها، تصمیم قضایی نمی گیریم.»

رییس قوه قضاییه گفت: «امر قضا، امر خطیری است؛ یک قاضی برای آنکه به حق و عدالت قضاوت کند باید دقت نظرِ بالایی داشته باشد و از حِلم و بُردباری زیادی برای بررسی تمام ابعاد و جوانب پرونده برخوردار باشد؛ همچنین یک قاضی باید به صورت مرتب دانش و اطلاعات خود را به روز کند تا در قبال پرونده هایی که دربرگیرنده ی امور مستحدثه و جدید هستند، به قوه علم و تشخیص نایل شود؛ تاکنون تاحدودی شُعب و مجتمع های قضایی ما، تخصصی شده اند و این مهم، هر چه بیشتر نیز محقق می شود؛ علی ایحال، قاضی ما باید پیوسته در باب موضوعات و مقولات کیفری و حقوقی در اموری که پرونده ها به او ارجاع می شوند، اعم از بانکی، بورسی، دریایی، محیط زیست، بین الملل و … مطالعه داشته باشد و دانش خود را به روز کند؛ در این زمینه بخش آموزشی قوه قضاییه نیز باید مستمراً آموزش های روزآمد را به قضات ما ارایه دهد.

او گفت: «یک قاضی علاوه بر اینکه مستمراً دانش خود را ارتقاء می دهد، باید اهل مشورت نیز باشد و در فهم مسیله، تشخیص مصداق و تطبیق موضوع، با صاحبنظران مشورت کند. همچنین قاضی ما باید به ملاحظات ناظر بر تناسب جرم و مجازات نیز اهتمام داشته باشد و مجازاتِ بازدارنده و متناسب اِعمال کند و توجه داشته باشد که این مجازاتِ تجویزشده، موجب وهن نیز نشود.»

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اشاره غیرمستقیم اژه ای به حکم توماج صالحی" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اشاره غیرمستقیم اژه ای به حکم توماج صالحی"، کلیک کنید.