اثر خواب بر سلامتی به چالش کشیده شد

اثر خواب بر سلامتی به چالش کشیده شد

آفتاب نیوز :

برخلاف نظریه علمی پیش رو که به توانایی مغز بر خلاص شدن از شر سموم در زمان خواب اشاره دارد، ممکن است در واقع در طول خواب این توانایی کاهش یابد.

طی دهه گذشته، توضیح اصلی برای اینکه «چرا می خوابیم؟» این بوده است که مغز فرصتی برای دفع سموم فراهم کند، با این حال، نتایج تحقیق جدید دانشمندان موسسه تحقیقاتی زوال عقل بریتانیا در کالج امپریال لندن نشان می دهد که ممکن است این نظریه درست نباشد.

پژوهشگران با اندازه گیری پاکسازی سم و حرکت مایع در مغز موش ها نشان دادند که در هنگام خواب و بیهوشی پاکسازی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

محققان از رنگ فلورسنت استفاده و مشاهده کردند که رنگ به سرعت از یک ناحیه مغز به ناحیه دیگر منتقل شده و پاک می شود. این مورد به آنان امکان داد تا میزان پاکسازی رنگ از مغز را مستقیما اندازه گیری کنند. آنان دریافتند که پاکسازی رنگ در موش های خواب حدود 30 درصد و در موش هایی که تحت بیهوشی قرار داشتند در مقایسه با موش هایی که بیدار بودند، 50 درصد کاهش یافت.

پیش از این نتایج، فرضیه اصلی این بود که خواب باعث بهبود پاکسازی سموم از مغز می شود که از طریق سیستم گلیمفاتیک (مکانیسمی که مواد زاید را از سیستم عصبی مرکزی دفع می کند) انجام می شود، با این حال، این نتیجه هرگز به طور قطعی تایید نشده است و پژوهش قبلی بر روش های غیرمستقیم اندازه گیری جریان مایع در مغز متکی بود.

به گفته محققان، آخرین یافته ها شگفت انگیز هستند و اکنون به کار بیشتری نیاز است تا دریابیم دقیقا چه اتفاقی رخ می دهد و چرا اتفاق می افتد.

پروفسور نیک فرانک-پروفسور بیوفیزیک و بیهوشی در امپریال کالج لندن و یکی از پژوهشگران ارشد این پژوهش- گفت این زمینه به قدری بر ایده پاکسازی سموم به عنوان یکی از دلایل کلیدی خواب ما متمرکز شده است که بسیار شگفت زده شدیم. برای مشاهده برعکس در نتایج ما دریافتیم که میزان پاکسازی رنگ از مغز در حیواناتی که در خواب یا تحت بیهوشی بودند به طور قابل توجهی کاهش یافت.

نقش خواب در سلامتی به چالش کشیده شد

«هنوز، نمی دانیم که چه چیزی در مورد این حالت ها وجود دارد که سرعت حذف مولکول ها از مغز را کاهش می دهد و قدم بعدی در تحقیق ما این است که درک کنیم چرا این اتفاق رخ می دهد.»

اندازه مولکول ها ممکن است بر سرعت حرکت آن ها در مغز تاثیر بگذارد و برخی از ترکیبات از طریق سیستم های مختلف پاک می شوند بنابراین، میزان تعمیم یافته ها هنوز تایید نشده است.

پروفسور بیل ویزدن-مدیر موسسه تحقیقاتی زوال عقل بریتانیا در امپریال و سرپرست پژوهش- توضیح داد اگرچه نشان داده ایم که پاکسازی سموم ممکن است دلیل اصلی خوابیدن ما نباشد، اما نمی توان در مورد اهمیت خواب بحث کرد.

اختلال خواب علامت رایجی است که در افراد مبتلا به زوال عقل تجربه می شود، اما هنوز نمی دانیم که آیا این مورد پیامد یا عاملی محرک در پیشرفت بیماری است یا خیر. ممکن است خواب خوب به دلایلی به غیر از پاکسازی سموم به کاهش خطر زوال عقل کمک کند.

طرف دیگر مطالعه ما این است که ما نشان داده ایم که پاکسازی مغز در حالت بیداری بسیار کارآمد است و به طور کلی، بیدار بودن، فعال بودن و ورزش ممکن است به طور موثرتری مغز را از سموم پاک کند.

در مرحله بعد، هدف محققان کشف این موضوع است که چگونه خواب باعث کاهش پاکسازی سموم از مغز در موش ها می شود و بررسی خواهد شد که آیا یافته های آنان برای انسان قابل تعمیم است یا خیر.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اثر خواب بر سلامتی به چالش کشیده شد" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اثر خواب بر سلامتی به چالش کشیده شد"، کلیک کنید.