آیت الله رییسی در نظام نخبگانی تحولات بنیادینی ایجاد کرد/ حرکت نخبگانی توقف ندارد

معاون مستعدان و آینده سازان بنیاد ملی نخبگان:

آیت الله رییسی در نظام نخبگانی تحولات بنیادینی ایجاد کرد حرکت نخبگانی توقف ندارد

معاون مستعدان و آینده سازان بنیاد ملی نخبگان گفت: بسیاری از برنامه های تحولی بنیاد ملی نخبگان مانند جذب نخبگان در دستگاه های اجرایی، ایجاد و ساماندهی کانون های مردمی نخبه پرور و همچنین شناسایی فعال و توسعه دایره نخبگانی، حاصل نگاه ویژه شهید آیت الله رییسی به موضوع نخبگان بود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری ایندکس ایران،  رسول محمدقلی، معاون مستعدان و آینده سازان بنیاد ملی نخبگان با اشاره به نقش آیت الله رییسی در ارتقاء نظام نخبگانی کشور، گفت: در دورانی که جناب آقای رییسی تولیت آستان قدس رضوی علیه السلام را بر عهده داشت، با جمعی از فعالان حوزه نخبگان با وی دیدار کردیم و در همان دیدار بر موضوع شناسایی، هدایت و حمایت از مستعدان برتر مناطق محروم تاکید کرد.

وی افزود: این توجه ویژه، باعث شد با هدف شناسایی و پشتیبانی از استعدادهای برتر در مناطق محروم و روستاهای صعب العبور که به امکانات دسترسی کافی نداشتند، مجموعه های مردمی نخبه پرور امام رضا علیه السلام ایجاد شود.

تربیت نسلی برای خدمت به مردم مناطق محروم

محمدقلی با بیان اینکه رییس جمهور شهید باور داشت که مردم مناطق محروم، محرومین و مستضعفین سرمایه های اصلی کشور و صاحبان اصلی انقلاب هستند، ادامه داد: آیت الله رییسی تاکید بسیار زیادی داشت که ظرفیت های آستان قدس رضوی علیه السلام برای شناسایی استعدادهای ساکن در روستاهای دور افتاده و مناطق محروم و همچنین هدایت و حمایت از آنان به کار گرفته شود تا در آینده با عنایت خاصه امام رضا علیه السلام نسلی تربیت شود که محبت به امام ریوف علیه السلام را در دل دارند و توان و ظرفیت خود را برای خدمت به مردم به ویژه در مناطق محروم به کار بگیرند.

معاون مستعدان و آینده سازان بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه لقب سید محرومان آیت الله رییسی داده نشد، بلکه وی این لقب را با توجه ویژه به محرومین و مستضعفین به دست آورد، اظهار داشت: این رویکرد سبب خیر شد و خیلی زود خیرین نیز ظرفیت های خود را در این مسیر به کار گرفتند. خوشبختانه بخش زیادی از همان استعدادهای دوره دانش آموزی امروز وارد دانشگاه شده اند و در مسیر نخبگی و اثرگذاری و خدمت به مناطق محروم قرار دارند.

ایجاد 700 مجموعه مردمی نخبه پرور

محمدقلی اضافه کرد: بنیاد ملی نخبگان نیز در زمان ریاست جمهوری شهید جمهور و با تاکید ویژه شخص آیت الله رییسی همان روند را در مقیاس کشوری دنبال کرد و نتیجه آن ایجاد 700 مجموعه های مردمی نخبه پرور شد که با هدف شناسایی استعدادهای برتر و حمایت از آنان تا رسیدن به مرحله اثرگذاری مبتنی بر حوزه استعدادی فعال هستند. این اقدام به دلیل اینکه به صورت بنیادین و مردم نهاد و همچنین با اتکا به ظرفیت خیرین صورت پذیرفت.

وی افزود: در آینده نیز مسیر خود را ادامه خواهد داد به خصوص اینکه کانون های مردمی نخبه پرور به بودجه های دولتی و حاکمیتی وابسته نیستند و بروکراسی پیچیده اداری نیز در آنها وجود ندارد خوشبختانه تعدادی از مجموعه های نخبه پرور امام رضا علیه السلام نیز در همین قالب به بنیاد ملی نخبگان متصل شده اند که بخشی از خروجی آنها به مدارس سمپاد و استعداد درخشان و بخشی دیگر به دانشگاه های بزرگ و برتر کشور راه یافته اند.

بورس دانای ایران؛ بورس ویژه رییس جمهور شهید

وی بیان کرد: رییس جمهور شهید در همایش ملی نخبگان دستور دادند بورس خاصی ویژه شخص ایشان به نام بورس دانا برای تعدادی از دانش آموزان مستعد مناطق محروم ایجاد شود. در این بورس تاکنون 100 دانش آموز مستعد برتر مناطق محروم شناسایی شده اند که قرار بود در سفر آتی رییس جمهور به سیستان و بلوچستان که خود سرزمین غنی در بهره مندی از استعدادهای برتر و نخبگان است، از فرودگاه مهرآباد رییس جمهور را در این سفر همراهی کنند.

معاون مستعدان و آینده سازان بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه بنیاد ملی نخبگان با دستور رهبر معظم انقلاب تاسیس و راه اندازی شد و در طول سال های فعالیت خود گام های بلندی برای شناسایی و توانمندسازی مستعدان برتر علمی برداشت، گفت: یکی از اقدامات بنیادینی که در دور جدید ذیل حمایت های رییس جمهور شهید انجام شد، گسترش دایره نخبگانی بود.

وی ادامه داد: در واقع بنیاد ملی نخبگان تلاش دارد علاوه بر جامعه علمی، نخبگان دیگر حوزه های ادبی، هنری، مهارتی، اجتماعی و کارآفرینی را نیز شناسایی کند و مورد حمایت قرار دهد تا همه افرادی که می توانند در مسیر پیشرفت کشور اثرگذار باشند، مورد حمایت ویژه قرار بگیرد؛ البته این مهم در سند راهبردی کشور در امور نخبگان نیز مورد تاکید قرار گرفته است که تحقق آن نیازمند همکاری و تعامل نهادها و دستگاه های مختلف است.

شناسایی بیش از 5300 مستعد برتر در شناسایی فعال

وی شناسایی فعال را یکی دیگر از رویکردهای بنیاد ملی نخبگان برای گسترش دایره نخبگانی قلمداد کرد و افزود: متاسفانه در روند قبلی بعضاً برگزیدگان المپیادهای علمی نیز به دلیل عدم اظهار، در دایره مخاطبان بنیاد ملی نخبگان قرار نمی گرفتند؛ در حالی که در سال جاری بنیاد ملی نخبگان با زیر نظر قرار دادن رویدادهای معتبر علمی و همچنین نظر اساتید شاخص و مراکز علمی معتبر، بیش از 5300 مستعد برتر را شناسایی کرده است.

همکاری و تعامل با هزار کانون نخبه پرور

محمدقلی با اشاره به اینکه طرح شهاب از سال 1393 بنا به دستور رهبری و تاکید ویژه ایشان به شناسایی استعداد های برتر از سنین پایین، با همکاری آموزش و پرورش اجرا شد، تصریح کرد: متاسفانه این طرح در مرحله شناسایی متوقف شده بود، اما در یک سال اخیر بنیاد ملی نخبگان بر مسیله هدایت استعداد های برتر شناسایی شده تمرکز کرده است و برای تحقق این امر با 1000 کانون نخبه پرور همکاری و تعامل دارد که در هر کانون 100 نفر از این دانش آموزان در فرایند ها حضور خواهند داشت. علاوه بر آن 500 مدرسه سمپاد و شبانه روزی نیز هر کدام 200 دانش آموز را پوشش خواهند داد.

معاون مستعدان و آینده سازان بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: در کنار این موارد، با همکاری سامانه شاد و صدا و سیما پلتفرم خاصی نیز برای هدایت و حمایت استعداد های شهابی آماده شده است که حداقل 100 هزار نفر را مورد حمایت و توانمندسازی قرار خواهد داد.

وی افزود: امید است تا پایان سال، تمام استعداد های برتر جامعه دانش آموزی که 10 درصد کل این جامعه را تشکیل می دهند، در فرایند های مذکور تحت پوشش قرار بگیرند.

ابلاغیه تشکیل کمیته پیگیری امور نخبگان در دستگاه ها و وزارتخانه ها

معاون مستعدان و آینده سازان بنیاد ملی نخبگان بیان کرد: رییس جمهور شهید اواخر اسفند ماه ابلاغیه ایجاد مرکز یا کمیته پیگیری امور نخبگان را به همه دستگاه ها و وزارتخانه های ذیل ریاست جمهوری ارسال کرد.

محمدقلی ادامه داد: رییس این مرکز یا کمیته شخص وزیر و عالی ترین مقام دستگاه خواهد بود و دبیر نیز با هماهنگی بنیاد ملی نخبگان یکی از معاونان وزیر است. بعد از این ابلاغیه، برنامه ها و اقدامات بسیار مطلوبی انجام شد که یکی از آن ها دیدار نخبگان با وزیر کشور و معاونان وی بود. این نشست ها با هدف ارایه نظرات و دیدگاه های نخبگان در حکمرانی و تحقق وظایف محوله هر دستگاه و وزارتخانه، ادامه خواهد داشت.

تاکید رییس جمهور بر لزوم حضور نخبگان در بدنه حکمرانی

محمدقلی با اشاره به تصویب جذب نخبگان در دستگاه های اجرایی در دولت سیزدهم، یادآور شد: علاوه بر هزار نفری که در فراخوان اول جذب شدند، در فراخوان دوم نیز 5000 ظرفیت به صورت شغل-محل ایجاد شده است و اکنون 27 هزار نفر در مسیر ارزیابی قرار دارند که این قانون هم با نظر شخص رییس جمهور و تاکید ایشان بر لزوم حضور نخبگان در بدنه حکمرانی کشور تصویب و اجرا شد.

معاون مستعدان و آینده سازان بنیاد ملی نخبگان با تاکید بر اینکه مسیر انقلاب اسلامی نشان داده که حرکت نخبگانی توقف ندارد، اضافه کرد: بنیاد ملی نخبگان تمام برنامه ها و طرح های خود را مبتنی بر سند راهبردی کشور در امور نخبگان اجرایی می کند؛ به همین دلیل امید است اقدامات صورت گرفته در دور جدید ریاست جمهوری نیز ادامه یابد.

محمدقلی در پایان گفت: از طرفی با تصویب قانون جامع حمایت از نخبگان که تقدیم مجلس شورای اسلامی خواهد شد، زمینه بسیار مناسبی برای حمایت به کارگیری و جلوگیری از مهاجرت نخبگان فراهم می شود. به همین دلیل امید است مجلس آینده تصویب این قانون را در اولویت قرار دهد، چون قطعاً منشاء تحولات بزرگی در حمایت از نخبگان خواهد بود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آیت الله رییسی در نظام نخبگانی تحولات بنیادینی ایجاد کرد/ حرکت نخبگانی توقف ندارد" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آیت الله رییسی در نظام نخبگانی تحولات بنیادینی ایجاد کرد/ حرکت نخبگانی توقف ندارد"، کلیک کنید.