آیا رادیوداروها در درمان عوارض بیماری هموفیلی موثرند؟

آیا رادیوداروها در درمان عوارض بیماری هموفیلی موثرند؟

آیا می دانستید که در درمان یکی از مهم ترین عوارض هموفیلی یعنی آرتریت ـ روماتویید پرتودرمانی بسیار موثر است؟

به گزارش ایندکس ایران،  29 فروردین (17 آوریل) روز جهانی هموفیلی است. هموفیلی یا خون تراوری به دسته ای از بیماری های ارثی گفته می شود که بدن توان انعقاد خون و جلوگیری از خونریزی را ندارد.

این بیماری به سه نوع هموفیلی نوع A، نوع B و نوع C تقسیم می شود. یکی از عوارض هموفیلی آرتریت ـ روماتویید است که همان تورم مفاصل است. پرتودرمانی مفاصل متورم درمانی است که شامل تزریق ماده رادیواکتیو به کپسول مفصلی سینوویال (مایع مفصلی) آسیب دیده است که باعث ایجاد فیبروز (تصلب بافت ها) در آن منطقه می شود و امکان رشد مجدد و سالم آن را فراهم می کند. این مشکل یکی از عوارض هموفیلی است و برای درمان آرتریت ـ روماتویید نیز به کار می رود. به این روش درمان رادیوسینووکتومی گفته می شود.

رادیوداروی Re-188-Sulfide و P-32-Cloidal Chromic phosphate برای درمان این عارضه به کار می رود.

رادیو داروی P-32-Cloidal Chromic phosphate از نوع رادیوداروهای کلوییدی شرکت پارس ایزوتوپ است که با رادیوایزوتوپ فسفر 32 تولید می شود. اندازه ذرات استفاده شده در این رادیودارو بین 1 تا 5 میکرون است. تزریق مستقیم این رادیودارو در داخل حفره های مفصلی باعث کاهش تورم و درد مفاصل بیماران می شود. این رادیودارو به صورت مایع کلوییدی سبز رنگ و استریل منطبق با الزامات GMP تولید شده و برای استفاده بیماران به مراکز پزشکی هسته ای ارسال می شود.

همچنین رادیوداروی Re-188-Sulfide استحصال شده از ژنراتور PARS Rhen با دارا بودن تشعشعات گاما قابلیت تصویربرداری و پیگیری روند درمان را نیز دارد و نیمه عمر آن 17 ساعت است.

به گفته مدیر کانون هموفیلی ایران، 13 هزار بیمار هموفیلی در کشور وجود دارد.

پایان خبر ایندکس ایران

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آیا رادیوداروها در درمان عوارض بیماری هموفیلی موثرند؟" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آیا رادیوداروها در درمان عوارض بیماری هموفیلی موثرند؟"، کلیک کنید.