آغوش باز «هوای نو» برای هیات ها و هیاتی ها

آغوش باز «هوای نو» برای هیات ها و هیاتی ها

مهرواره «هوای نو» که با محوریت اتفاقات تازه در فضای هیات ها و تشکل های دینی و معرفی هییات خلاق برگزار می شود، سومین دوره خود را از 20 خردادماه آغاز کرده و تا پایان مردادماه ادامه خواهد داشت. وحید ملتجی، دبیر مهرواره هوای نو پس از گذشت دو دوره از این رویداد از تغییر و تحولات سومین دوره این مهرواره و تاثیر آن بر عملکرد هیات ها توضیحات بیشتری ارایه کرد.

به گزارش ایندکس ایران، ملتجی می گوید: «سومین مهرواره هوای نو در 5 بخش و  31 رشته برگزار می شود. در این مهرواره افراد با ثبت نام در سامانه هوای نو فعالیت هایی که در عرصه و ارکان هیات صورت می گیرد را به اشتراک می گذارند و بهترین ها بر اساس شاخص داوران به عموم مردم معرفی می شود. هیات ها تا پایان مردادماه فرصت دارند فعالیت های خود از اردیبهشت سال گذشته تاکنون را در بخش و رشته های مختلف در سایت havayenoo.ir بارگذاری نمایند.  در نهایت هیات داوران در اختتامیه این مهرواره که در آبان ماه برگزار می شود، بهترین ها را انتخاب می کنند.

دبیر مهرواره هوای نو در رابطه با تفاوت هوای نو امسال نسبت به سال های گذشته اظهار می کند:«سال قبل از یک برگزیده و دو شایسته تقدیر شد اما امسال در هر رشته سه برگزیده انتخاب خواهد شد.»

وی با اشاره به اینکه سومین فصل مهرواره هوای نو با رویکرد بین الملل برگزار خواهد شد، می گوید: «مهرواره هوای نو امسال نگاه ویژه تری در سطح بین المللی دارد؛ لذا امسال هیات های ایرانی که در کشورهای دیگر فعالیت می کنند موردتوجه ما است.»

هر هیاتی امکان ثبت نام در مهرواره هوای نو را دارد

ملتجی دررابطه با شرایط ثبت نام در سومین مهرواره هوای نو می گوید:« هیات باید از سازمان تبلیغات اسلامی مجوز داشته باشد که این روند پیچیده ای نیست و هر هیاتی می تواند از طریق سامانه سازمان تبلیغات اسلامی مجوز هیات خود را دریافت نماید. لازم به ذکر است که در مرحله ثبت نام نیازی به مجوز هیات نیست و در صورت برگزیده شدن می توانند برای دریافت مجوز اقدام نمایند.»

 او تصریح می کند: «ما در مهرواره هوای نو بنا برای دشوار کردن شرایط مشارکت نداریم و آغوش هوای نو باز است؛ هر هیات و فردی که در عرصه هیات فعالیت می کند می تواند در هوای نو حضور پیدا کند و اتفاقاً حضور حداکثری برای ما حایز اهمیت است.»

مهرواره هوای نو نوعی مانور فرهنگی

ملتجی با اشاره به اینکه سومین دوره این مهرواره باهدف تجلیل و معرفی برگزیدگان هیات برگزار می شود، اظهار می کند: «هوای نو همچون گذشته، دو هدف اصلی دارد؛ یکی از اهداف، ارتقای  نگاه و رویکرد هیات ها در مواجه با مردم است تا بتواند حداکثر مردم را در فضای هیات قرار دهد. دومین هدف، آشنایی عموم مردم با سبد متنوع خدمات و فعالیت هیات ها در سراسر کشور است؛ چون باورها بر این است که عموم مردم بر کل کارها و خدماتی  که در عرصه هیات انجام می شود، واقف نیستند.»

دبیر مهرواره هوای نو با بیان اینکه این مهرواره به نوعی مانور فرهنگی در عرصه جنگ نرم است، افزود: «هوای نو به دنبال این است که همه فعالان و کنشگران هیات در یک برنامه و رویداد سالانه دور هم جمع شوند و قابلیت ها، توانمندی ها و تجاربشان را با یکدیگر به اشتراک بگذارند تا نمایه ای از فعالیت های انجام گرفته در این عرصه نمایان شود.»

جهاد تبیین شاخص اصلی انتخاب برگزیدگان سومین مهرواره هوای نو

ملتجی دررابطه با شاخص و معیار داوران برای انتخاب برگزیده مهرواره هوای نو می گوید: «در هر رشته ای داوران شاخص های مختص به خودشان را دارند و نمی توان یک شاخص کلی را مطرح کرد؛ اما سیاست کلی در سومین دوره مهرواره هوای نو پرداختن به موضوع جهاد تبیین است.»

او تاکید می کند: «یک شاخص کلی در تمام رشته ها این است که آن رشته در عرصه جهاد تبیین فعالیت های ویژه ای انجام داده باشند؛ اما آنجایی که قرار است ستایشگران یا اقتصاد هیات مورد بررسی داوران قرار بگیرد، شاخص های انتخاب برگزیدگان متفاوت است.»

پیش بینی رشد چشمگیر شرکت کنندگان نسبت به سال های قبل

به گفته ملتجی، مهرواره هوای نو در حالی سومین دوره خود را برگزار می کند که در سال دوم نسبت به سال اول  رشد چشمگیری داشتیم. فصل گذشته مهرواره هوای نو در مجموع با شرکت 6892 هیات برگزار شد که 25 درصد نسبت به فصل قبل بیشتر شده بود. تصورمان بر این است که در دوره سوم نیز به لحاظ کمی شاهد رشد بیشتری باشیم؛ اما بیش از جنبه کمی برای ما جنبه کیفی حایز اهمیت است. هوای نو باید بتواند در هر دوره جدید به لحاظ کیفی به اهداف خود دست یابد؛ لذا برگزیدگان ما هر سال باید نسبت به سال های قبل بیشتر باشد.

هوای نو یک رویداد آینده نگر است

ملتجی مهرواره هوای نو را در عملکرد هیات ها بسیار تاثیرگذار دانست و افزود: «هوای نو یک رویداد آینده نگر است و ازاین جهت حتماً سال به سال اثرگذارتر خواهد بود و در زیست بوم نه تنها هیات بلکه در زیست بوم فرهنگ نظام جمهوری اسلامی، هوای نو به عنوان یک رویداد روبه جلو جای خود را باز خواهد کرد.»

پایان خبر ایندکس ایران

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آغوش باز «هوای نو» برای هیات ها و هیاتی ها" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آغوش باز «هوای نو» برای هیات ها و هیاتی ها"، کلیک کنید.