آزمایش بالینی اولین داروی رشد مجدد دندان در ژاپن

آزمایش بالینی اولین داروی رشد مجدد دندان در ژاپن

متخصصان ژاپنی اعلام کردند آزمایش  بالینی اولین «داروی رشد دوباره دندان» در ماه سپتامبر (شهریور) امسال (2024) در بیمارستان دانشگاه «کیوتو» آغاز می شود.

به گزارش ایندکس ایران، پس از تایید ایمنی این دارو، آن را برای افرادی که به طور مادرزادی دندان ندارند تجویز می کنند تا از تاثیر آن مطمین شوند. متخصصان امیدوارند که این دارو از سال 2030 در بازار عرضه شود.

باور بر این است که حدود یک درصد از جمعیت جهان با کمبود دندان مادرزادی مواجه اند. فقدان شش دندان یا بیش از آن به «الیگودنشیا» یا کمبود دندان ارثی معروف است.

به گزارش مرکز اطلاعات بیمارستان کیوتو که در این پژوهش مشارکت دارد، اولین مرحله آزمایش های بالینی از سپتامبر سال جاری تا اوت 2025 خواهد بود. برای سنجش میزان اثربخشی این دارو آن را به شکل وریدی (از راه رگ ها) به 30 مرد سالم 30 تا 46 ساله تزریق خواهند کرد.

شرکت کنندگان در این آزمایش باید دست کم یکی از دندان های عقب خود را از دست داده باشند تا پس از تاثیر دارو و شروع رشد دوباره دندان برای آنها مشکلی ایجاد نشود. این متخصصان می گویند تا امروز هیچ اثر جانبی مهمی در آزمایشات حیوانی مشاهده نشده است.

در مرحله بعد، این دارو را برای بیماران مبتلا به کمبود دندان مادرزادی در بیمارستان کیتانو تجویز می کنند. آزمایش های این مرحله به شرکت کنندگان دو تا هفت سال که از بدو تولد دست کم چهار دندانشان را از دست داده اند، محدود می شود.

به گزارش ایندیپندنت، داروی رشد دوباره دندان پروتیینی به نام «یواس اِی جی – 1» (USAG-1) را که مانع رشد دندان ها می شود، غیرفعال می کند. به باور این متخصصان، احتمالا در آینده نه تنها افرادی که بیماری های مادرزادی دارند، افرادی هم که دندانشان را کشیده اند یا به دلیل آسیب و ضربه، آنها را از دست داده اند از نو دندان درمی آورند.

«کاتسو تاکاهاشی»، رییس بخش دندانپزشکی و جراحی دهان و محقق ارشد این پژوهش، می گوید: ما می خواهیم به کسانی که دندان هایشان را از دست داده اند یا از نداشتن آنها در رنج و عذاب هستند، کمک کنیم. در حالی که تا کنون برای درمان دایمی این عارضه هیچ راهی وجود نداشته است، معتقدیم مردم با این شیوه می توانند به رشد دوباره دندان ها امیدوار باشند.

پایان خبر ایندکس ایران

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آزمایش بالینی اولین داروی رشد مجدد دندان در ژاپن" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آزمایش بالینی اولین داروی رشد مجدد دندان در ژاپن"، کلیک کنید.